ZÁPLAVY NA BALKÁNE: Dobrovoľní duchovní doručili 5.5 tony humanitárnej pomoci do Chorvátska

Dobrovoľní duchovní a členovia Sea Orgu nakladajú humanitárnu pomoc do kamióna Dobrovoľných duchovných

Dobrovoľní duchovní a členovia Sea Orgu nakladajú humanitárnu pomoc do kamióna Dobrovoľných duchovných

Vrámci 48 hodín od momentu, keď bola výzva do akcie zaslaná maďarským scientológom a dobrovoľným duchovným, bolo zhromaždených 5,5 tony humanitárnej pomoci. Najpotrebnejšími vecami pre ľudí z oblasti postihnutých záplavami boli balená pitná voda, gumáky, detské plienky, repelent proti komárom, ochranné odevy a masky. Sea Org pre Centrálnu Európu so sídlom v Budapešti, Maďarsko, sa stal cez noc centrom pre zhromažďovanie humanitárnej pomoci. Celkovo sa zozbieralo 3.5oo litrov balenej vody, 1.000 kg konzervovaných potravín, 100 veľkých balení detských plienok, 150 párov gumákov, stovky ochranných odevov a masiek.

Náklaďák Dobrovoľných Duchovných s humanitárnou pomocou opúšťa základňu Sea Orgu v Budapešti, Maďarsko

Náklaďák Dobrovoľných duchovných s humanitárnou pomocou opúšťa základňu Sea Orgu v Budapešti, Maďarsko

Tovar bol naložený do žltého náklaďáku Dobrovoľných duchovných (VM) a v skorých ranných hodinách 28. mája konvoj, pozostávajúci zo žltého VM naklaďáku a auta s dobrovoľnými duchovnými, opustilo Budapešť.

Významná pomoc bola poskytnutá chorvátskymi a maďarskými úradmi, ktoré zabezpečili bezplatné použitie všetkých diaľnic a zrýchlené prejazdy cez hraničné prechody.

Dobrovoľník vykladajúci tovar z VM naklaďáku v miestnom centre humanitárnej pomoci v Osijeku, Chorvátsko

Dobrovoľník, vykladajúci tovar z VM naklaďáku v miestnom centre humanitárnej pomoci v Osijeku, Chorvátsko

Skoro popoludní náklaďák dorazil do chorvátskeho mesta Osijek, kde miestni dobrovoľníci pomáhali vyložiť tovar do centrálneho skladu pre uskladnenie a distribúciu humanitárnej pomoci. Ochranné odevy, masky a repelenty proti komárom boli naložené na menšie VM vozidlo, ktoré šlo do chorvátskej krízovej centrály v meste Županja. Tovar bol doručený priamo veliteľovi krízového centra, ktorý vyjadril vďačnosť za darované veci. Z rozhovoru s veliteľom sme sa dozvedeli, že v niektorých oblastiach bude potrebné zbúrať 50 – 79% domov, nakoľko dlho trvajúce vystavenie domov záplavovej vode spôsobilo, že steny stratili stabilitu. On, spolu s jeho mužmi, pracuje 24hodín/7sedem dní v týždni, aby zachránili čo najviac domov. Čo teraz potrebujú najviac, sú veľkokapacitné vodné pumpy a naftové elektrické generátory. My teraz pracujeme na tom, aby sme ich zabezpečili, takže akákoľvek finančná pomoc, ktorú môžeš poskytnúť, je vrelo vítaná.

Juraj Duňa, Koordinátor Dobrovoľných Duchovných pre Európu s pracovníkmi Krízového Centra v Županji, Chorvátsko

Juraj Duňa, koordinátor Dobrovoľných duchovných pre Európu s pracovníkmi krízového centra v Županji, Chorvátsko

Nasledujúce ráno sme navštívili miestne centrum Červeného kríža, aby sme zistili akú pomoc potrebujú. Momentálne sú potrební dobrovoľníci na roztriedenie ton venovaného ošatenia. Ak by si chcel pomôcť, ťukni, prosím Ťa, na „Activation“ stránku v menu vyššie a vyplň formulár.

My sme pokračovali v našej ceste a smerovali sme do malej chorvátskej dediny Cerna, jednej z mnohých dedín, v ktorej miestni obyvatelia z oblasti postihnutých záplavami, boli ubytovaní v športovej hale. Zhodnotili sme situáciu a miestni pomocni pracovnici nás previedli celou halou. Tým, ktorí to potrebovali, sme dali asisty.

Státisíce ľudí boli postihnutí týmito záplavami obrovských rozmerov. Pomoc je nevyhnutne potrebná. Prosím, klikni sem, ak by si sa chcel pridať k nášmu VM tímu v teréne, alebo sem, ak by si rád prispel.

IMG_1497xs

Juraj Duňa dáva asist starému pánovi v útulku Červeného kríža v dedine Cerna, Chorvátsko

This entry was posted in Slovenčina. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s