Aktualizácia o záplavách na Balkáne

Tím Dobrovoľných duchovných v Belehrade, Srbsko, dodáva asisty ľuďov v útulkoch Červeného kríža

Tím Dobrovoľných duchovných v Belehrade, Srbsko, dodáva asisty ľuďom v útulkoch Červeného kríža

Najhoršie pozorované záplavy v Balkáne za 120 rokov prinútili stovky tisícky ľudí opustiť ich domovy. Meteorológovia hovoria, že záplavy sú najhoršie od začiatku evidencie rekordov spred 120 rokov a rovná sa trojmesačnému množstvu dažďa, ktoré spadlo v regióne len za tri dni.

V niektorých miestach voda dosiahla druhé poschodie ľudských domovov a museli byť zachránený helikoptérou z ich striech.

Záchranné tímy a vojaci v Srbsku používajú lode a helikoptéry aby zachránili tisíce uviaznutých v meste Obrenovac, blízko Belehradu.

Vody tiež zaplavili mínové polia, odkryli výbušniny zanechané počas konfliktu spred dvoch desaťročí. Mína vybuchla blízko deniny Cerik v Bosne, kde voda pohla jednú z viac ako 9000 mín zanechaných z vojny. Nikto nebol výbuchom zranený.

V Chorvásku členovia alpského záchranného tím pracujú spolu s chorvástkou armádou v zaplavených oblastiach. “Som členom Alpského záchranného tímu 21 rokov a zúčastnil som tisícok záchranných operácií ale nikdy som nevidel takúto katastrofu”, hovorí Vinko Prizmic, vedúci tímu.

y361310594380032V niektorých oblastiach 50-70% zo všetkých domov budú musieť byť zbúrané keďže voda spôsobila príliš veľkú škodu. Steny domov trpia príliš veľkým poškodením ak sú vystavené vode počas veľmi dlhej doby. K zachráneniu domov je nevyhnutné odčerpať vodu von tak skoro ako je to možné a vysušiť steny. Krízové centrá v Chorvátsku a Bosne a Hercegovine súrne potrebujú veľké množstvá veľkokapacitných vodných púmp a fúkajúcich sušičiek aby boli schopní zachrániť domy pred rozkladom.

Niekoľko členov Sea Orgu a Dobrovoľní duchovní sa už trénujú v obsluhe týchto strojov. Tvoja dotácia je súrne potrebná na kúpu vodných púmp pre krízové centrá v Županji (Chorvátsko) a Orašje (Bosna a Hercegovina).  Tak skoro, ako budú finančné prostriedky zozbrierané pumpy budú kúpené a vytrénovani Dobrovoľní duchovní pre prácu v zaplavených oblastiach  vycestujú do zaplavených oblastí v Chorvásku a Bosne.

Hocijaká zaslaná dotácia pre tento účel bude veľmi oceňovaná. K darovaniu hocijakej čiastky prosím kliknite sem alebo zatelefonujte OTL Centrálna Európa na +36 70 210 65 32. 

This entry was posted in Slovenčina. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s